FAQ

1. Kdo je vlastníkem Aviko?

Jediným vlastníkem Aviko je od roku 2002 Royal Cosun.

2. Kolik lidí pracuje pro Aviko?

Aviko zaměstnává celosvětově více než 1600 lidí. 500 zaměstnanců sídlí přímo na centrále v Steenderen (Nizozemsko).

3. Jaké jsou výhody chlazených výrobků oproti mraženým?

Chlazené výrobky mají kratší dobu fritování než mražené, to znamená, že ve stejném časovém rozpětí může být podáváno vice porcí. Chlazené hranolky Vám také ušetří energii díky nižší požadované teplotě oleje, kratší době přípravy a skladování v chlazeném stavu.

4. Jaké jsou výhody mražených produktů oproti chlazeným?

Mražené produkty nabízejí flexibilitu vytíženým kuchyním. Porce se lépe kontrolují a dlouhá doba skladovatelnosti minimalizuje ztráty. Některé zmrazené produkty, jako například Aviko Super Crunch hranolky, vydrží déle teplé a křupavé díky speciální vrstvě na povrchu.

5. Obsahují Aviko hranolky nějaké přídavné látky?

Ne - jak naše chlazené, tak mražené produkty neobsahují žádná aditiva. Všechny naše produkty jsou vyrobeny z brambor nejvyšší kvality a rostlinných olejů, takže nepotřebují žádné další přísady.

6. Je pravda, že většina vitamínů je v bramborách ukryta právě ve slupce a pod ní?

Je to pravda v případě ovoce, ale o bramborách to neplatí. Vitamíny přítomné v bramborách jsou spíše ve středu brambory. Hlavním vitamínem v bramborách je vitamin C - zlepšuje imunitní systém a koncentraci - a také vitamíny B1, B2 a B12. Při výrobě našich bramborových specialit dáváme pozor na zachování přítomných vitamínů - tak, abychom Vám předali to nejlepší z Aviko brambor.

7. Jak nejlépe smažit?

Na webové stránce http://goodfries.eu/cz/ naleznete videa a návody, jak nejlépe postupovat při smažení. Díky těmto pravidlům může každý smažit tak, aby vytěžil maximum z dobře chutnajícího bramborového výrobku.

8. Kolik tun brambor je sklizeno ročně na celém světě?

Průměrná roční bramborová sklizeň se pohybuje kolem 272 milionů tun, přičemž se sklízí na cca 17 milionech akrů. Toto obrovské množství brambor by pokrylo povrchy rychlostních komunikací táhnoucí se 6krát po celém světě. Pro výrobky AVIKO máme snahu vybrat jen ty nejlepší brambory.

9. Jaký je postoj Aviko ke společenské odpovědnosti firem?

Chcete-li zjistit vše o naší politice společenské odpovědnosti, stáhněte si, prosím, naši zprávu CSR. Stručně řečeno: Aktivity AVIKO týkající se udržitelnosti jsou soustředěny kolem: zlepšení nutriční hodnoty pomocí zdravějších tuků v našich výrobcích; nejvyšší možná efektivita práce s přírodními zdroji a životním prostředím; využití všech vlastností brambor; snahy být odpovědným zaměstnavatelem s větším důrazem na zdravé chování a personální politiku s orientací na životní etapy.

10. Bere Aviko v úvahu životní prostředí, pokud jde o výběr odrůdy brambor? A co pesticidy / herbicidy?

Většina pesticidů v bramborovém průmyslu se používá pro kontrolu houbovitého onemocnění Phytophthora. V seznamu odrůd brambor jsou různé odrůdy brambor ceněny pro svou odolnost proti této chorobě. Čím vyšší je hodnota, tím odolnější odrůdy brambor. Tyto hodnoty se liší v jednotlivých zemích. Ve Velké Británii jsou tyto hodnoty: Carrot tops Tuber Agria 4 5 Asterix 3 5 4 3 Victoria Shepody 2 3 Maris Piper 4 5. Pokud jde o pesticidy, evropské směrnice čím dál tím více zasahují do právních předpisů různých zemí a rozdíly tak pomalu mizí.