history left history right
  • history middle

Historie

Aviko vzniklo v roce 1962 v holandské obci Hoog Keppel na základě podnětu 32 zemědělců, kteří vytvořili spolek "aardappel Verwerkende Industrie en Keppel Omstreken" neboli AVIKO. Nyní je z Avika globální společnost s jasným cílem: "vytvořit nové příležitosti z brambor."

1962 - 1999

Aviko historie se začala psát ve staré továrně mléka a mléčných výrobků v nizozemském městě Hoog Keppel, kde počáteční výroba chlazených hranolků v dřevěných bednách byla rychle nahrazena prvními mraženými výrobky.

V roce 1967 se produkce přesunula do nedaleké vesnice Steenderen, kde ve staré cihelně rostoucí společnost Aviko našla větší prostory k dosahování svých cílů.

Na počátku 70.let se Aviko stalo prvním výrobcem rösti mimo Švýcarsko. To Aviku poskytlo silnou pozici v Evropě, zejména ve Francii a Německu.

Krátce po pádu železné opony, se Aviko stalo lídrem také ve východní Evropě, a to nejen díky tomu, že začalo stavět továrnu v Polsku.

V roce 1990 se společnost odvážila vstoupit poprvé mimo Evropu a začala získávat oporu i na jiných kontinentech. Od té chvíle je Aviko globálním hráčem, jehož vysoce kvalitní výrobky z brambor jsou populárnější stále ve více a více zemích po celém světě.

Na náš úspěch jsme hrdí, nicméně v našich srdcích zůstáváme tím malým zemědělským družstvem města Keppel.

2000 - současnost

V současné době se firma Aviko zaměřuje především na výrobu produktů s tzv. přidanou hodnotou. Díky spolupráci s Eurofrits jsme do našeho sortimentu zavedli kategorii drobných chuťovek. Díky akvizici belgické společnosti Eurofreez byla naše nabídka obohacena o další produkty, jako jsou gratinované brambory a kaše.

V roce 2008 vstoupilo Aviko na čínský trh a zakládá továrnu na zpracování bramborových lupínků - Gansu Aviko. Továrna vyrábí bramborové vločky pro domácí trh.

V roce 2011 má Aviko už dva závody a obchodní zastoupení v Číně, Xiamen, které je na domácím trhu plně podporováno. Dynamický růst na místním trhu otevřelo nové možnosti - Aviko tedy urychluje expanzi a spojuje své síly se zemědělskou společností Snow Valley. Společně zakládají novou továrnu na hranolky v Zhangjiakou v čínské provincii Heibei.

V roce 2014 Aviko získává většinový podíl v bavorské rodinné společnosti Amberger v Oberdolling, což umožnilo rozšířit portfolio bramborových specialit.